Stalking jest przestępstwem ściganym na wniosek ofiary. Aby podjąć działania, zgłoś sprawę na policji lub w prokuraturze. Zgłoszenie powinno zawierać:
- szczegółowy opis działań sprawcy,
- ich wpływ na Twoje życie (np. poczucie zagrożenia, stres),
- załączone dowody.
Po zgłoszeniu, policja lub prokuratura ma obowiązek przeprowadzenia postępowania przygotowawczego, które może prowadzić do wniesienia aktu oskarżenia przeciwko sprawcy.
Wniosek o środki zapobiegawcze
Podczas trwania postępowania karnego możesz wystąpić o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych m.in.:
- Zakaz kontaktowania się – np. poprzez SMS-y, telefon czy media społecznościowe.
- Zakaz zbliżania się do ofiary – określony w metrach dystans, który sprawca musi zachować.
- Nakaz opuszczenia wspólnego miejsca zamieszkania – jeśli sprawca mieszka razem z ofiarą.
Te środki mają na celu natychmiastową ochronę Twojego bezpieczeństwa.
Korzystanie z pomocy prawnej oraz dodatkowe wsparcie
W sprawach o nękanie szczególnie istotne jest wsparcie profesjonalnego prawnika, który:
- oceni Twoją sytuację i doradzi najlepsze rozwiązania prawne,
- przygotuje niezbędne dokumenty (wnioski, pozwy, zawiadomienia),
- będzie reprezentować Cię przed sądami i organami ścigania.
Prawnik pomoże także w dochodzeniu roszczeń cywilnych oraz skutecznym korzystaniu z narzędzi prawnych, takich jak wnioski o środki zapobiegawcze.
W przypadku nękania warto rozważyć również wsparcie psychologiczne – by poradzić sobie z negatywnymi skutkami emocjonalnymi oraz zwrócenie się do organizacji pomocowych – wiele organizacji oferuje pomoc prawną i psychologiczną dla ofiar przestępstw.
Statystyki nękania w Polsce
Według danych z raportów Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, liczba zgłoszeń dotyczących nękania wzrasta. W 2023 roku odnotowano ponad 3 tysiące przypadków stalkingu, z czego większość dotyczyła uporczywego kontaktu telefonicznego i internetowego. Statystyki pokazują również, że najczęstszymi ofiarami są kobiety, a sprawcy to głównie byli partnerzy.
Jak możemy Ci pomóc?
- Pierwszy krok – konsultacja
Podczas wstępnej rozmowy analizujemy Twoją sytuację, doradzamy najlepsze rozwiązania i omawiamy możliwe kroki prawne. Chcemy, abyś miał/a pełną świadomość swoich praw oraz procedur.
- Ochrona prawna i dowodowa
Pomagamy w zbieraniu dowodów, takich jak wiadomości, nagrania czy zeznania świadków, które są kluczowe w sprawie o nękanie.
- Dochód roszczeń cywilnych
Zadbamy o uzyskanie rekompensaty za doznane straty i cierpienia – zarówno materialne, jak i emocjonalne. Naszym celem jest nie tylko ukaranie sprawcy, ale też zapewnienie Ci sprawiedliwości.
- Skuteczne prowadzenie sprawy karnej
Reprezentujemy Cię przed sądami i organami ścigania, dbając o to, aby Twoje interesy były w pełni zabezpieczone. Pomożemy w przygotowaniu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i będziemy czuwać nad przebiegiem postępowania.
Ostatnie wpisy
Rola obrony w postępowaniu karnym: Kluczowe kwestie i strategie
Jakie strategie obrony mogą zadecydować o wyniku procesu? Poznaj kluczowe kwestie w obronie w postępowaniu karnym i jak przygotować skuteczną...
Jak uzyskać możliwość wykonywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego i kto o tym decyduje?
Dowiedz się, jakie wymagania muszą być spełnione i kto podejmuje decyzję.
Do jakich kar stosujemy warunkowe przedterminowe zwolnienie, jaki jest okres prób, obowiązki podczas przedterminowego zwolnienia?
Jakie kary mogą być objęte warunkowym przedterminowym zwolnieniem? Poznaj szczegóły dotyczące okresu próby oraz obowiązków skazanych po zwolnieniu.