Kancelaria Adwokat Mateusz Daniluk

Adwokat Mateusz Daniluk

Uznanie ojcostwa dziecka nienarodzonego

Wiele par niebędących małżeństwem spodziewa się przyjścia na świat ich wspólnego dziecka. Sytuacja jest oczywista i bezproblemowa kiedy para jest już małżeństwem, wówczas zgodnie z Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym domniemywa się, że ojcem dziecka jest mąż matki, a związku z tym wszelkie formalności związane z rejestracją dziecka oraz uzyskaniem aktu urodzenia, a także przede wszystkim związane z kwestiami medycznymi dziecka mogą zostać wykonane przez ojca dziecka.
Problem pojawia się jednak w momencie kiedy urodziło się dziecko, a nie dokonano uznania ojcostwa, wówczas aby załatwić wszelkie kwestie urzędowe mogą zostać załatwione przez matkę dziecka oraz ojca dziecka wspólnie z matką dziecka. Oczywistym jest, że matka zaraz po urodzeniu nie będzie w najlepszej formie, będzie po prostu wymęczona samymi narodzinami dziecka.
 
Warto jest pomyśleć o tej kwestii wcześniej i wybrać się obydwoje do urzędu stanu cywilnego jeszcze przed narodzinami dziecka. Wówczas rodzice w urzędzie stanu cywilnego przed kierownikiem danego urzędu składają uroczyste oświadczenie, którym wskazują ojca dziecka.
 
Po wykonaniu uznania ojcostwa przed narodzinami dziecka wszelkie formalności stają się proste. Kiedy matka zajmuje się nowonarodzonym dzieckiem, ojciec może załatwić wszelkie związane z tym formalności.

Ostatnie wpisy