Kancelaria Adwokat Mateusz Daniluk

Stalking jest przestępstwem ściganym na wniosek ofiary. Aby podjąć działania, zgłoś sprawę na policji lub w prokuraturze. Zgłoszenie powinno zawierać:

  • szczegółowy opis działań sprawcy,
  • ich wpływ na Twoje życie (np. poczucie zagrożenia, stres),
  • załączone dowody.

Po zgłoszeniu, policja lub prokuratura ma obowiązek przeprowadzenia postępowania przygotowawczego, które może prowadzić do wniesienia aktu oskarżenia przeciwko sprawcy.

Wniosek o środki zapobiegawcze

Podczas trwania postępowania karnego możesz wystąpić o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych m.in.:

  • Zakaz kontaktowania się  – np. poprzez SMS-y, telefon czy media społecznościowe.
  • Zakaz zbliżania się do ofiary – określony w metrach dystans, który sprawca musi zachować.
  • Nakaz opuszczenia wspólnego miejsca zamieszkania – jeśli sprawca mieszka razem z ofiarą.

Te środki mają na celu natychmiastową ochronę Twojego bezpieczeństwa.

Korzystanie z pomocy prawnej oraz dodatkowe wsparcie

W sprawach o nękanie szczególnie istotne jest wsparcie profesjonalnego prawnika, który:

  • oceni Twoją sytuację i doradzi najlepsze rozwiązania prawne,
  • przygotuje niezbędne dokumenty (wnioski, pozwy, zawiadomienia),
  • będzie reprezentować Cię przed sądami i organami ścigania.

Prawnik pomoże także w dochodzeniu roszczeń cywilnych oraz skutecznym korzystaniu z narzędzi prawnych, takich jak wnioski o środki zapobiegawcze.

W przypadku nękania warto rozważyć również wsparcie psychologiczne – by poradzić sobie z negatywnymi skutkami emocjonalnymi oraz zwrócenie się do organizacji pomocowych – wiele organizacji oferuje pomoc prawną i psychologiczną dla ofiar przestępstw.

Statystyki nękania w Polsce

Według danych z raportów Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, liczba zgłoszeń dotyczących nękania wzrasta. W 2023 roku odnotowano ponad 3 tysiące przypadków stalkingu, z czego większość dotyczyła uporczywego kontaktu telefonicznego i internetowego. Statystyki pokazują również, że najczęstszymi ofiarami są kobiety, a sprawcy to głównie byli partnerzy.

Jak możemy Ci pomóc?

  1. Pierwszy krok – konsultacja

Podczas wstępnej rozmowy analizujemy Twoją sytuację, doradzamy najlepsze rozwiązania i omawiamy możliwe kroki prawne. Chcemy, abyś miał/a pełną świadomość swoich praw oraz procedur.

  1. Ochrona prawna i dowodowa

Pomagamy w zbieraniu dowodów, takich jak wiadomości, nagrania czy zeznania świadków, które są kluczowe w sprawie o nękanie.

  1. Dochód roszczeń cywilnych

Zadbamy o uzyskanie rekompensaty za doznane straty i cierpienia – zarówno materialne, jak i emocjonalne. Naszym celem jest nie tylko ukaranie sprawcy, ale też zapewnienie Ci sprawiedliwości.

  1. Skuteczne prowadzenie sprawy karnej

Reprezentujemy Cię przed sądami i organami ścigania, dbając o to, aby Twoje interesy były w pełni zabezpieczone. Pomożemy w przygotowaniu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i będziemy czuwać nad przebiegiem postępowania.

Ostatnie wpisy

Warunkowe przedterminowe zwolnienie

Co to jest warunkowe przedterminowe zwolnienie i w jakich przypadkach może być przyznane? Dowiedz się, jakie warunki muszą być spełnione,...