Kancelaria Adwokat Mateusz Daniluk

Podział majątku - co warto wiedzieć?

Rozwód lub separacja to trudny etap w życiu, który niesie za sobą konieczność uporządkowania spraw osobistych, rodzinnych i majątkowych. Jednym z najważniejszych zagadnień, które muszą zostać rozwiązane, jest podział majątku. Proces ten może przebiegać sprawnie, jeśli małżonkowie są zgodni, ale bywa również źródłem licznych konfliktów. W artykule wyjaśniamy, jakie są podstawowe zasady podziału majątku, jakie kroki należy podjąć i na co zwrócić uwagę, aby cały proces przebiegł możliwie bezproblemowo.

Majątek wspólny i osobisty

W przypadku braku decyzji o wprowadzeniu rozdzielności majątkowej (intercyzy) z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje ustawowa wspólność majątkowa. Oznacza to, że wszystkie dobra, które zostaną zgromadzone i nabyte w czasie trwania związku, stają się częścią wspólnego majątku, a w szczególności:

  • wynagrodzenie za pracę oraz dochody z innej działalności zarobkowej każdego ze współmałżonków,
  • dochody z majątku wspólnego oraz majątku osobistego każdego z małżonków,
  • środki zgromadzone (w czasie trwania małżeństwa) na rachunkach otwartych bądź w ramach pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków,
  • nieruchomości np. dom i ruchomości np. auto nabyte z majątku wspólnego.

Każdy z małżonków posiada zwykle również majątek osobisty, który nie podlega podziałowi w przypadku ustania wspólności majątkowej. Rozliczeniu podlegają jednak nakłady na majątek osobisty poczynione z majątku wspólnego i uzyskane z niego na rzecz majątku wspólnego dochody. Do majątku osobistego zalicza się m.in.:

  • środki finansowe zgromadzone przez małżonka przed zawarciem małżeństwa,
  • przedmioty majątkowe nabyte przed zawarciem małżeństwa,
  • przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, darowiznę czy zapis,
  • przedmioty majątkowe służące do zaspokajania osobistych potrzeb jednego ze współmałżonków,
  • przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania czy zadośćuczynienia,
  • przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego.

Rozdzielność majątkowa a podział majątku

Kiedy małżonkowie zdecydują się na wprowadzenie rozdzielności majątkowej, niezależnie od tego, czy następuje to przed zawarciem małżeństwa, czy w jego trakcie, przestaje istnieć wspólny majątek, który mógłby być przedmiotem podziału. Od tego momentu każdy z małżonków zarządza samodzielnie swoim majątkiem i dochodami, bez konieczności uzyskiwania zgody drugiej strony na nabycie lub zbycie swoich składników majątkowych. Rozdzielność majątkową można ustanowić za porozumieniem stron poprzez umowę w formie aktu notarialnego lub w drodze orzeczenia sądu. W szczególnych przypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z mocą wsteczną, jeśli wymagają tego okoliczności.

Nasza kancelaria specjalizuje się w prawie rodzinnym i oferuje kompleksową pomoc w sprawach związanych z podziałem majątku. Z nami możesz liczyć na fachowe doradztwo i wsparcie na każdym etapie procedury – od negocjacji po formalności prawne. Jeśli stoisz przed wyzwaniem podziału majątku, skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci osiągnąć sprawiedliwe i satysfakcjonujące rozwiązanie!

O tym kiedy możliwy jest podział majątku oraz jakie są sposoby dokonania takiego podziału wyjaśniono w kolejnym artykule.

 

Podobne wpisy